ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزا تحصیلی کانادا


هر متقاضی خارجی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را داشته باشد نیازمند مجوز تحصیلی یا Study Permit است. مجوز تحصیلی، یک مدرک صادر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا (IRCC) است که به یک فرد خارجی اجازه می دهد در مدت زمان مشخصی در کانادا تحصیل کند و با ویزا متفاوت است. ویزا (Visa) مجوز ورود شما به خاک کاناداست. شهروندان برخی کشورها مانند آمریکا، آلمان و… نیازمند ویزا نیستند اما آنها هم باید برای اخذ مجوز تحصیلی خود اقدام کنند. عموما برای ما ایرانیان اگر با درخواست فرد متقاضی برای مجوز تحصیلی موافقت شود برایش ویزای تحصیلی صادر می شود.

برای اخذ مجوز تحصیلی بهتر است از یکی از مراکز معتبر آموزشی در کانادا پذیرش بگیرید. اگرچه مجوز تحصیلی یکی از مواردی است که آفیسر را تحت تاثیر قرار می دهد و فاکتورهای متعددی چون توانایی پرداخت هزینه ها، آشنایی شما به زبان انگلیسی، وابستگی مالی و عاطفی به کشورتان و… مد نظر آفیسر است. با داشتن ویزای اقامت موقت (توریستی) نمیتوان وارد مدارس و دانشگاه های کانادا شد و نیاز است برای مجوز تحصیلی و تبدیل ویزا خود اقدام کنید. همچنین لازم به ذکر است برای تحصیل و شرکت در دوره های کمتر از 6 ماه در کانادا نیازمند مجوز تحصیلی یا Study Permit نیستید.

با مطالعه این مقاله مطلع خواهید شد که چرا کانادا انتخابی مناسب به عنوان بهترین مقصد دانشجویی در جهان است. همچنین اطلاعات مفیدی درباره ی :

 • مدارس و دانشگاه های کانادا
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا
 • اسکالرشیپ، فاند و وام دانشجویی
 • خدمات بیمه درمانی دانشجویان در کانادا
 • دوره های کارآموزی و کوآپ
 • فرصت های شغلی دانشجویان بین المللی در کانادا
 • شرایط تحصیلی یا کاری افراد همراه
 • شرایط کاری و یا اقامت پس از فارغ التحصیلی
 • پذیرش کاندیشنال یا شرطی
 • مدرک زبان و نمرات مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کانادا
 • مدارک مورد نیاز درخواست
 • مدت زمان اخذ ویزای دانشجویی

و… کسب خواهید کرد.

شروع به تصمیم گیری های کلیدی برای آینده، می تواند یک تصمیم دشوار باشد. در بحث تحصیل، انتخاب هر کس متفاوت است. اگر قصد ادامه تحصیل داشته باشید باید بدانید که علاقه مندی شما چیست، چه توانایی هایی دارید، چه کاری می خواهید انجام دهید، چه موانعی وجود دارند و چگونه می خواهید به نقطه هدف برسید.

شاید بسیاری از شما عزیزان متقاضی ادامه تحصیل در کانادا باشید و یا علاقه مند هستید فرزندان خود را برای آینده ای بهتر در کار و تحصیل به این کشور بفرستید. تحصیل خارج از کشور می تواند تجربه ای منحصر به فرد باشد. نه تنها سپری کردن زمان مطالعه در محیطی متفاوت، بلکه آشنایی با روال روزانه مردم، فرهنگ و شیوه زندگی افراد خارجی می تواند خاطره انگیز باشد. این تجربه زمانی جذاب تر خواهد شد که شما توسط ملیت های مختلف احاطه شوید و یاد بگیرید افراد با فرهنگ های گوناگون در شرایط متفاوت چگونه رفتار می کنند. کانادا این تجربه را به شما خواهد داد.

طبیعی است برخی از دانش آموزان و دانشجویان در چند هفته ابتدایی، دلتنگ خانواده و وابستگی هایشان شوند اما پس از مدتی کوتاه و کسب تجربه، زندگی آرامش بخشی را تجربه خواهند کرد.

چرا کانادا

کانادا چند سال متوالی است که علاوه بر شهرت به عنوان بهترین مکان برای زندگی، رتبه اول را در مقوله “بهترین مکان برای تحصیل” را کسب می کند، این در حالی است که رتبه بندی بالایی در زمینه کار، گردشگری و سرمایه گذاری نیز دارد.

برای اکثر کسانی که پیش ترهیچگاه به کانادا سفر نداشته اند، تصورات مختلفی از این کشور پهناور وجود دارد. برخی کانادا را به عنوان کشوری با گوناگونی فرهنگی می شناسند و برخی آن با برف و ورزش های زمستانی و برخی دیگر کانادا را با طبیعت زیبا، کوه های خیره کننده و جنگل های انبوه متصور می شوند. اما پس از ورود به این کشور مدرن، متوجه خواهید شد که کانادا دارای روح و سبک متفاوتی نسبت به تصورات شماست.

از جمعیت 37 میلیونی کانادا، یک پنجم آن ها افرادی هستند که خارج از خاک کانادا متولد شده اند و این امر سبب شده کانادا کشوری باز و مهاجرپذیر و خوش آمد گو تازه واردان باشد.

از نظر آب و هوا کانادا کشوری است که هر چهار فصل را در آن تجربه خواهید کرد. بهارهای پر شکوفه، تابستان های گرم، خزان های برگ ریز و زمستان های برفی از جمله تجربیات اکثر اقامت کنندگان کانادایی است که در استان ها و مناطق جنوبی این کشور مستقر هستند.

همانگونه که میدانید کانادا کشوری دو زبانه است و انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان های رسمی این کشور شناخته می شوند. اگر چه هر دو زبان در سراسر کشور کانادا به طور گسترده صحبت می شود، اما واقعیت این است که اکثر کانادایی ها (به غیر از استان کبک) به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

هزینه و زبان مهم ترین موانع برای بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور است. در کانادا با توجه به کیفیت زندگی، هزینه های زندگی و تحصیل در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلیس، آمریکا و استرالیا مناسب و کمتر است و همین امر سبب شده کانادا به عنوان کشوری توسعه یافته، با زبان رسمی انگلیسی و با داشتن موسسات و محیط های آموزشی درجه یک، مزیت خاصی نسبت به سایر کشورها پیدا کند.

کانادا با بیش از 250 مرکز آموزشی مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر جهان است. به طوری که آمار ها حاکی از آن است که 450 هزار نفر دانشجو مشغول به تحصیل در این کشورهستند و این رقم در حال رشد است. همچنین گزارش ها نشان می دهند که عموما 10 درصد جمعیت دانشگاه های کشور کانادا دانشجویان خارجی است. انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک انتخاب های اول دانشجویان خارجی هستند.

کانادا با در اختیار داشتن یکی از با کیفیت ترین سیستم های آموزشی در جهان، اجازه کار دانشجویی همزمان هنگام تحصیل، آینده شغلی و امکان اخذ اقامت پس از فارغ التحصیلی میتواند یکی از کشورهای ایده آل جهت ادامه تحصیل و مهاجرت باشد.

مدارس و دانشگاه های کانادا

بسیاری از مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا از رتبه بندی (Ranking) و اعتبار بسیار بالایی در سطح جهان برخوردارند. آنها بر اساس عملکرد تحقیقاتی شان، توسط اعضای جوامع دانشگاهی در سراسر جهان و آمریکای شمالی ارزیابی می شوند.

مدارس

سطح آموزش در کانادا بسیار بالاست و تمامی مدارس مجهز و معلمین از تحصیلات دانشگاهی برخوردارند. در کانادا مدارس سه دسته اند: دولتی، خصوصی و شبانه روزی. در اکثر مدارس کانادا، کلاس ها مختلط است و پسران و دختران در کنار هم تحصیل می کنند اما بعضی از مدارس خصوصی مجزا پسرانه یا دخترانه هستند. در برخی استان ها هم مدارس دولتی جداگانه مذهبی وجود دارد که دانش آموزان هر مذهب می توانند در آنها حضور داشته باشند.

تحصیل در مدارس کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است اما دانش‌آموزان خارجی برای ثبت نام در مدارس دولتی هم باید شهریه پرداخت کنند. شهریه مدارس خصوصی و شبانه روزی نسبت به دولتی بالاتر است.

نظام آموزش و پرورش در کانادا توسط دولت های استانی اداره می شود و سال تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر آغاز میشود و تا ماه ژوئن ادامه دارد.

تحصیل تا 16 سالگی در تمامی استان ها اجباری است. متقاضیان سنین 5 تا 18 سال میتوانند بدون مدرک زبان برای ثبت نام در مدارس کانادا اقدام کنند. در 5 سالگی کودکان وارد مهدکودک می شوند و سایرین با توجه به شرایط سنی اشان وارد مقاطع ابتدایی یا متوسطه یا دبیرستان می شوند.

سطح و مقطع تحصیلی (Grade) با توجه به سن متقاضیان :

دوره ابتدایی

 • Grade 1 (6-7 سال)
 • Grade 2 (سال 7-8)
 • Grade 3 (8-9 سال)
 • Grade 4 (9-10 سال)
 • Grade 5 (10-11 سال)
 • Grade 6 (11-12 سال)

دوره متوسطه

 • Grade 7 (12-13 سال)
 • Grade 8 (13-14 سال)
 • Grade 9 (14-15 سال)

دبیرستان

 • Grade 10 (15-16 سال)
 • Grade 11 (16-17 سال)
 • Grade 12 (17-18 سال)
 • Grade 12+ (18-21 سال) ((فقط در استان انتاریو امکان پذیر است

یکی از شرایطی که دانش آموزان مدارس برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید داشته باشند، داشتن سرپرست کانادایی یا قیم (Custodian) است که این فرد میتواند از اقوام متقاضی که شهروند کاناداست یا اقامت کانادایی دارد، باشد و اگر شخصی از دوستان یا اقوام متقاضی در کانادا نیست، مراکز معتبری هستند که قیم دانش آموزان خارجی می شوند.

عموما دانش آموزان با والدینی یا پدربزرگ و مادربزرگی که همراه آن ها به کانادا رفته اند زندگی میکنند. برخی از دانش آموزان کنار اقوام و دوستان کانادایی اشان و برخی دیگر در اقامتگاه های مورد تایید اداره آموزش و پرورش کانادا سکونت خواهند داشت.

شما میتوانید برای ارزیابی پیشرفت تحصیلی فرزندتان در کانادا از کارت های گزارش استفاده کنید. کودکان در طی هر سال تحصیلی چندین بار کارت گزارش دریافت می کنند که در آن پیشرفت تحصیلی آنها گزارش داده شده است.

فعالیت های فوق العاده مانند ورزش، هنر، باشگاه های سرگرمی و… قبل یا بعد از مدرسه و یا در طول ناهار انجام می شوند و هر مدرسه فعالیت های مختلفی را به دانش آموزان ارائه می دهد. همچنین مدارس سفرهای خارج از مدرسه و بازدید از مکان هایی که مربوط به تحصیل دانش آموزان است (مانند موزه ها و موسسات فرهنگی و..) را سازماندهی می کنند که این فعالیت ها می تواند به فرزندانتان برای آشنایی با سیستم کانادا و دوست یابی کمک کند.

بعضی اوقات مدارس کانادا برای یک یا چند روز در زمستان به علت برف و رطوبت و یا سرمای شدید بسته می شوند. در صورتی که این اتفاق بیافتد، به شما از طریق مدرسه و تلویزیون اطلاع رسانی خواهد شد.

مدارسInternational Baccalaureate
در کانادا هم مانند سایر کشور های جهان مدارس تحت سیستم آموزش بین المللی IB وجود دارد که دانش آموزان پس از اتمام دوره تحصیلی و کسب مدرک دیپلم، مدرکشان از اعتبار جهانی برخوردار است (دیپلم بین المللی) و سایر موسسات جهان مدرک آن ها را بدون معادل سازی می پذیرند. البته این بدان معنی نیست که مدارسی که تحت این سیستم نیستند از اعتبار کافی برخوردار نیستند. این مدارس میتوانند خصوصی یا دولتی باشند و برای کودکان کمتر از 19 سال است.

کالج ها و دانشگاه ها

در کانادا کالج ها و دانشگاه ها هم مانند مدارس دسته بندی خصوصی و دولتی دارند. اما اصلا فرق میان کالج و دانشگاه در چیست؟

کالج ها:
کالج ها عموما زیرمجموعه دانشگاه ها هستند و شهریه آنها ارزان تر دانشگاه ها است و افراد برای اخذ پذیرش، مدارک و پیش نیازهای کمتری نسبت به دانشگاه نیاز دارند. دوره هایی که در کالج ها ارائه می شوند، دوره های آماده سازی دانشجویان هستند و بیشتر بر روی ورود افراد به بازار کار تمرکز دارند، مانند دوره های فنی حرفه ای در ایران.

در اصل افراد با شرکت در این دوره ها، مدرکی مرتبط با حرفه اشان اخذ می کنند و درآمدی متوسط خواهند داشت. دوره های ارائه شده در کالج ها می توانند چندماهه، یکساله، دوساله و یا سه ساله باشند. بهترین دوره ها دوره های دو یا سه ساله با کارآموزی هستند. چراکه علاوه بر فرصت مطالعات بیشتر، شرکت در دوره های کاراموزی، مهارت و ارتباطات کاری افراد را نیز گسترش میدهند و شانس کاریابی بالاتر میرود.

کالج ها شرایط سنی خاصی ندارند، اما یکی از ملاک های افسرها برای دادن ویزا شرایط سنی افراد است. متقاضیان باید بتوانند با سایر مدارک خود افسر پرونده را قانع کنند که هدف آنها واقعا تحصیل در کاناداست و قصد بازگشت به کشورشان را دارند. اگر دلایل و مدارکتان توجیه پذیر و قانع کننده باشند حتی در سنین بالا هم موفق به اخذ ویزا خواهید شد.

افراد با شرکت در دوره هایی کالج مدارکی اخذ می کنند که به تفکیک به آنها اشاره می کنیم:
Diploma : متقاضیان باید دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند.
Certificate : متقاضیان باید دیپلم داشته باشند.
Bachelor : متقاضیان باید دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند. (همان دوره لیسانس است)
Post-degree, Post-graduate: متقاضیان باید لیسانس داشته باشند.


دانشگاه ها:
سطح بالای آموزش در کانادا سبب شده 26 دانشگاه کانادا جز بهترین دانشگاه های جهان شناخته شوند و اسامی برخی از دانشگاه‌های کانادا در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. از دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک گیل جز برترین های دنیا یاد می شود.
بسیاری از دانشگاه ها کانادا مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. شما برای شرکت در دوره های دانشگاهی نیازمند مدرک زبان هستید.

اسامی 10 دانشگاه برتر و نمونه کانادا در سال 2018 که مورد تایید وزارت ایران هستند:

 • University of Toronto (31st in the world)
 • McGill University (32nd in the world)
 • University of British Columbia (51st in the world)
 • University of Alberta (90th in the world)
 • Université de Montréal (130th in the world)
 • McMaster University (140th in the world)
 • University of Waterloo (152nd in the world)
 • Western University (210th in the world)
 • University of Calgary (217th in the world)
 • Queen’s University (224th in the world)

برخی از متقاضیان تصور می کنند برای هزینه ی کمتر، شاید اگر دانشگاهی بی نام و نشان با شهریه کم در منطقه ای دور افتاده پیدا کنند اینگونه در مخارج صرفه جویی کرده اند، اما این تصوری اشتباه است. تمامی کالج و دانشگاه های کانادا در دادن پذیرش به متقاضیان واجد شرایط اشتیاق دارند اما گاها اعتبار کم و ارزان بودن دانشگاه می تواند برای اخذ ویزا مشکل ساز شود. چراکه افسر پرونده را به شک می اندازد که آیا هدف شما ادامه تحصیل در کانادا است یا ورود به کانادا به بهانه تحصیل با کمترین هزینه! دانشگاهی که هیچگاه دانشجوی بین المللی جذب نکرده و یا در گذشته تعداد انگشت شماری داشته چرا الان پذیرای شماست! اصلا این سوال برایتان به وجود نمیاد که اگر افراد با پذیرش از آن دانشگاه ها و پرداخت چند هزار دلار کمتر شهریه به راحتی ویزا می گرفتند چرا سایرین اقدام نمی کنند؟ مگر کسی بدش میاید که هزینه کمتر پرداخت کند؟

هزینه های تحصیل در کانادا

همانگونه که مطلع هستید مدارس و دانشگاه های کانادا برای متقاضیان خارجی رایگان نیستند و دانشجویان بین المللی موظف اند شهریه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه های کانادا نسبت به کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا کمتر است. عموما شهریه های دانشجویان بین المللی چند برابر دانشجویان داخلی است و این مبالغ در برنامه بودجه استان ها موثر است. برای اخذ پذیرش نهایی و اقدام برای ویزا تمامی دانشجویان خارجی باید شهریه سال اول خود را یکجا به مدرسه یا موسسه آموزشی خود پرداخت نمایند.

شهریه مدارس:
هزینه مدارس دولتی کانادا بسته به مقطع تحصیلی دانش آموز Grade)) سالیانه 6000 تا 15000 دلار است.
هزینه مدارس خصوصی و شبانه روزی کانادا از 16000 دلار به بالا است. (شهریه برخی مدارس شبانه روزی خصوصی 50000 دلار در سال است)

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان ایرانی استان انتاریو و شهر تورنتو را برای ادامه تحصیل فرزندانشان مد نظر دارند، هزینه های مدارس دولتی در مناطق ایرانی نشین این شهر، در مقطع ابتدایی حدودا 12000-13000 دلار در سال و در مقاطع متوسطه و دبیرستان حدودا 14000-15000 دلار در سال است.

شهریه دانشگاه ها و کالج ها :
شهریه دانشگاه ها بسته به شهر محل سکونت ، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد متغییر است.
به طور کلی
شهریه کالج های کانادا سالیانه 8000 تا 18000 دلاراست.
شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس سالیانه 12000 تا 30000 دلار است.
شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه 18000 تا 40000 دلار است.
شهریه دانشگاه ها در مقطع دکتری سالیانه 10000 تا 20000 دلار است.

شهریه های گفته شده برای عموم رشته هاست.
ممکن است هزینه یک رشته مشخص در دانشگاه های شهر های مختلف متفاوت باشد.
هزینه های تحصیل و زندگی در استان کبک کمتر از سایر استان ها است.
هزینه رشته های مدیریتی مانند MBA نسبت به سایر رشته ها بالاتر است.


هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا، نسبت به کیفیت زندگی در آنجا منطقی است. نمیتوان گفت هزینه های زندگی در کانادا پایین است، اما در مقایسه با سایر نقاط جهان مانند آمریکا و انگلیس و اروپای غربی، نسبتا ارزان تر است. هرچند هزینه ها بنا به سبک زندگی افراد، شهر و منطقه محل سکونت آنها میتواند تفاوت های قابل توجهی داشته باشد.

به طور مثال هزینه های زندگی در اطراف شهرها و بین مناطق روستایی تا شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور پایین تر است. همچنین خرید از حراجی ها می تواند مقادیر قابل توجهی از هزینه هایتان را کاهش دهد. عموم هزینه ها شامل مسکن، حمل و نقل، غذا، لباس، کالاهای خانگی و سرگرمی میشود. عمده هزینه ها صرف مسکن از جمله اجاره، گرمایش، برق، تلفن و آب و اینترنت، سپس هزینه های مواد غذایی و لباس می شود.

هزینه اجاره مسکن در شهرهای بزرگ مانند تورنتو حتی بسته به انتخاب منطقه محل سکونت شما نیز متفاوت خواهد بود. به طور میانگین برای اجاره اقامتگاه های پانسیون مانند و سوئیت های کوچک اجاره ماهیانه حدود 600 تا 800 دلار است و برای اجاره یک آپارتمان دو خوابه در منطقه معمولی شهر بین 1200 تا 1500 دلار و در مناطق بهتر (Downtown) 2000 تا 2500 دلار است. اجاره مسکن در ونکوور به مراتب بالاتر است. علاوه بر مسکن دیگرهزینه های جانبی مانند خورد و خوراک، رفت و آمد و تفریح و.. بین 400 تا 600 دلار در ماه می شود. حمل و نقل عمومی در کانادا نسبتا گران است اما اتومبیل های نسبتا ارزانی برای خرید وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها در هزینه های بلند مدت صرفه جویی کنید. (بیمه اتومبیل ها نسبتا گران هستند.)

هزینه های زندگی بسته به تعداد اعضای خانواده برای سبک زندگی متوسط :
برای یک نفر ماهیانه 900 تا 1200 دلار
برای دو نفر ماهیانه 1600 تا 2000 دلار
برای سه نفر ماهیانه 2200 تا 2600 دلار
برای چهار نفر ماهیانه از 3000 دلار به بالا


اسکالرشیپ، فاند و وام دانشجویی

Scholarships: اسکالرشیپ همان کمک هزینه و مبلغی است که دانشگاه ماهیانه به دانشجویان ممتاز پرداخت میکند تا بدون مشغله ذهنی، تمام وقت به مطالعه بپردازند. این مبلغ معمولا در مقاطع تحصیلی تکمیلی (ارشد و دکتری) تعلق میگیرد. اسکالرشیپ ممکن است چند ماه یا تمام دوران تحصیل دانشجو پرداخت شود.

Fund: فاند هم مانند اسکالرشیپ کمک هزینه ماهیانه است، اما معمولا مبلغ آن بالاتر است و به دانشجویان دوره های تحقیقاتی/ پژوهشی تعلق میگیرد. برای اقدام و دریافت فاند باید پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهید.

Loan: لون یا وام دانشجویی مبلغی است که دانشجویان داخلی (شهروندان کانادا و افراد مقیم) از دانشگه دریافت کرده و پس از اتمام تحصیل و پیدا کردن اولین کار آن مبلغ را با اندکی سود بازپس خواهند داد.

دوره های کارآموزی و کوآپ

بعضی از دوره ها شامل تجربه کاری یا به اصطلاح کارآموزی، به عنوان بخشی از برنامه درسی خود هستند. بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادا برنامه های کارآموزی ارائه می دهند تا دانشجویان علاوه بر دانش دروس نظری در رشته تحصیلی خود به صورت عملی هم کسب تجربه کنند.

برای شرکت در این دوره ها باید دانشجوی تمام وقت باشید و شرکت در دوره های کارآموزی به دانشجویان بین المللی کمک خواهد کرد از سابقه کار کانادایی برخوردار شوند، مهارت در زمینه شغلی خود کسب کنند، ارتباطات مناسبی با افراد ارزشمند در زمینه کاری خود پیدا کنند و همچنین دستمزد دریافت نمایند.

پیدا کردن محل کارآموزی به عهده کالج هاست. در واقع موسسه آموزشی، لیست مراکزی را که دانشجوی کارآموز می پذیرند را در اختیار دانشجویان قرار میدهند تا انتخاب کنند. طول مدت این دوره ها نمی تواند بیش از 50 درصد کل دوره تحصیل دانشجو باشد و معمولا بین 4 تا 18 ماه است.

خدمات بیمه درمانی دانشجویان در کانادا

دانشجویان بین المللی موظف اند در طول مدت اقامت تحصیلی خود در کانادا بیمه درمانی خریداری کنند. سیاست های بیمه سلامت در کانادا، استان به استان متفاوت است و هریک از استان ها برنامه متفاوتی در این زمینه دارند. به طور مثال برخی از استان ها مانند انتاریو، کبک و نوا اسکوشیا و…  برای دانشجویان بین المللی حق بیمه ای (در حدود 500 دلار سالیانه) دریافت می کنند.
بیمه های دولتی، پس از ورود افراد به کانادا و ثبت نام آنها صورت می گیرد و حدودا دو تا سه ماه بعد از ثبت نام، افراد می توانند از مزایا آن بهره مند شوند و اگر فرد پس از ورود بلافاصله برای خرید بیمه خود اقدام نکند این تاخیر ها باعث می شود چند ماه اول حضورش در کانادا مجبور به خرید بیمه های خصوصی شود.

لذا اغلب دانشجویان ترجیح می دهند از همان ابتدا بیمه درمانی خصوصی خریداری کنند که این کاراز طریق مدارس یا موسسات آموزشی آنها در کانادا انجام می شود.بیمه های خصوصی اغلب گران تر از بیمه های دولتی هستند اما پوشش خدمات بیشتری را از قبیل دندان پزشکی، چشم پزشکی و… را نیز شامل می شوند.

مراکز آموزشی کانادا هنگام فرآیند ثبت نام بیمه ی خدمات درمانی را نیز از دانشجویان درخواست می کنند. بنابراین افراد قبل از ورود به کانادا باید برای خرید بیمه های درمانی خود اقدام کنند.

فرصت های شغلی دانشجویان بین المللی در کانادا

با کار کردن هنگام تحصیل در کانادا، تجربه بسیار خوبی کسب می کنید، مخصوصا اگر در نهایت قصد دارید برای اقامت دائم خود درخواست دهید این تجربه می تواند آینده شغلی بهتری را برایتان رقم بزند. طبق اعلام سایت های رسمی کانادا تقریبا 1.6 میلیون شغل برای فارغ التحصیلان کانادا در دسترس است.

با ویزای دانشجویی کانادایی شما اجازه دارید 20 ساعت در هفته کار کنید. این حداکثر تعداد ساعاتی است که شما مجاز هستید به عنوان دانشجو در کانادا کار کنید. با این حال شما آزاد هستید مدت زمان کمتری از ساعت گفته شده کار کنید و یا اصلا کار نکنید. معمولا برای دانشجویانی که دوره های فشرده و دشواری را می گذرانند، حداکثر 12 ساعت کار در هفته توصیه می شود. این به این دلیل است که کار کردن بیش از چند ساعت در روز می تواند بر عملکرد دانشجو و مطالعات او تأثیر بگذارد. بنابراین اگر احساس می کنید قادر به حفظ تعادل میان کار و تحصیل همزمان نیستید می توانید تعداد ساعات کاری خود را کاهش دهید.

معمولا برای شغل های نیمه وقت دانشجویی، پرداخت دستمزد به صورت ساعتی است. نرخ پرداخت به طور متوسط بین 10 تا 20 دلار در ساعت است. اگر هدف شما فقط کسب تجربه کاری است، مانند کمک به اساتید در کارهای تحقیقاتی، نیازی به مجوز کاری ندارید. این نوع کارها باید در محوطه دانشگاه ها باشند و معمولا برای این کارها حداقل دستمزد پرداخت می شود اما شما می توانید بیش از ساعت مشخص شده کار کنید.

اگر یک دانشجو بین المللی مایل به کار در خارج از محوطه دانشگاه باشد، می تواند پس از اتمام شش ماه تحصیل، اجازه کار خارج از دانشگاه را درخواست کند. این مجوز به دانشجو اجازه می دهد حداکثر 20 ساعت در هفته در خارج از محوطه دانشگاه کار کند.

چگونه می توانیم یک شغل نیمه وقت پیدا کنیم؟

همه دانشکده ها و دانشگاه ها دارای تابلو اعلانات هستند که در آن فرصت های شغلی تبلیغ می شوند. همچنین وبسایت هایی وجود دارند که حاوی اطلاعاتی درباره شغل های نیمه وقت هستند.

از جمله کار های نیمه وقتی که می توانید انجام دهید :
کار در کافه ها، رستوران ها و کافی شاپ ها
فروشگاه های پوشاک و یا کالاهای ورزشی
مأمور نگهبان یا مربی استخر شنا
کار در کتاب فروشی ها، کتابخانه ها و…
همچنین اگر به چند زبان تسلط دارید، می توانید به عنوان مترجم کار کنید. کانادا به عنوان یک جامعه چند فرهنگی، به طور گسترده نیازمند خدمات ترجمه است.

شرایط تحصیلی یا کاری افراد همراه

ابتدا به نسبت افرادی که به عنوان شخص همراه شناخته میشوند می پردازیم. تنها پدر و مادر، همسر و فرزندان میتوانند به عنوان شخص همراه متقاضی تحصیل وارد کانادا شوند، به عبارتی دیگر دوستان، فرزندان خاله، دایی، عمو و عمه را شامل نمی شود.
شاید از برخی دفاتر شنیده باشید که روابطی خاص در سفارت دارند و برایتان ویزای همراه می گیرند و وارد کانادا خواهید شد و سپس کار خواهید کرد و از مزایای خاصی برخوردار می شوید و نهایت به اقامت خواهید رسید.

چیزی به اسم ویزای همراه با مزایای خاص وجود ندارد! در اصل افراد همراه می توانند برای ویزای توریستی (ویزیتوری) خود درخواست داده و پس از اخذ ویزای مولتی خود با متقاضی تحصیل وارد کانادا شوند.

اما مزایای خاص چیست؟ اینکه شما بدون دعوتنامه و سوابق گردشی بالا می توانید ویزای توریستی خود را اخذ کنید چرا که همسر یا فرزند شما، مجوز تحصیل در کانادا را داراست، مزیت است. طبق قوانین کانادا زمانی که دانش آموز و دانشجوی بین المللی با مجوز تحصیل در کاناداست، والدین یا همسر وی اگر شرایط لازم را داشته باشد می تواند برای مجوز کاری خود درخواست دهند تا به طور تمام وقت و تمام طول مدت تحصیل فرزند یا همسرشان در کانادا حضور داشته باشند و کار کنند، یا اگر دانشجو صاحب فرزندی است، فرزند وی می تواند به صورت رایگان وارد مدارس کانادا شود. در واقع افراد پس از تحصیل، با کسب امتیازات تحصیلی و سوابق کار کانادایی و بالا بردن مهارت های زبان خود است که می توانند برای اقامتشان اقدام کنند.

شرایط کاری و یا اقامت پس از فارغ التحصیلی


مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا که به نام PGWP معروف است بسته به دوره و مدت زمان تحصیل متقاضیان دارد. مجوز کار PGWP معمولا برابر مدت زمان برنامه تحصیلی متقاضی صادر می شود. به طور مثال اگر دوره تحصیلی شما در کانادا یک ساله بوده مجوز شما هم برای یک سال صادر می شود.

حداکثر مجوز کار پس از فارغ التحصیلی می تواند سه سال باشد. این بدان معنی است که اگر دوره تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) شما دوساله است، شما میتواند PGWP سه ساله دریافت کنید.

مجوز کاری PGWP به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که پس از تکمیل دوره تحصیلی، تجربه کاری کانادایی کسب کنند. در بلند مدت، تجربه کار کانادایی که از طریق مجوز PGWP به دست می اید به فارغ التحصیلان بین المللی کمک می کند تا از طریق برنامه اکسپرس واجد شرایط اقامت دائمی شوند.

از جمله معیارهای واجد شرایط بودن برای این مجوز این است که شما باید به طور تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشید و مدت دوره شما حداقل هشت ماه طول کشیده باشد. شما باید ظرف 90 روز پس از اتمام دوره خود برای اجازه کار درخواست دهید همچنین باید مدارک کتبی (یک رونوشت یا یک نامه رسمی) از کالج یا دانشگاه خود داشته باشید.

اگر طول دوره تحصیلی شما کمتر از هشت ماه باشد شما برای درخواست PGWP واجد شرایط نیستید. اگر طول مدت تحصیل شما کمتر از دو سال و بیش از هشت ماه باشد مجوز کار شما برابر با مدت دوره تحصیل شما خواهید بود و اگر طول مدت تحصیلتان دو سال یا بیشتر باشد شما می توانید به مدت سه سال اجازه کار داشته باشید.

از آنجا که جمعیت کانادا در مناطق خاصی کم است، اقتصاد کانادا وابسته به مهاجران و اتباع خارجی است و به نیروی انسانی تکیه دارد و به این منظور بسیاری از استان های کانادا برنامه های جذب فارغ التحصیلان را دارند. پس از فارغ التحصیلی هنگامی که به دنبال کار در کانادا هستید، باید مطمئن شوید که کار شما آینده و حقوقی مناسب دارد به نسبت امنیت شغلی شما را فراهم می کند. برای دانشجویان بین المللی این معیارها بسیار مهم هستند چراکه زمانی که تصمیم می گیرید برای اقامت دائم خود (PR) درخواست دهید، باید سابقه کار مرتبط با تحصیلات و یک پرونده قوی داشته باشید.

پذیرش کاندیشنال یا شرطی چیست؟

پذیرش (Admission) در واقع قبول شدن متقاضیان برای ثبت نام در دانشگاه در سال تحصیلی مورد نظرشان است یا به عبارتی دانشگاه شخص متقاضی را پذیرفته است. یکی از مدارکی که متقاضیان برای اخذ پذیرش باید ارائه کنند مدرک زبان اشان است.

اگر فرد متقاضی موفق نشود مدرک زبان خود را در زمان مقرر ارائه دهد می تواند برای پذیرش مشروط خود اقدام کند. نظام آموزشی کانادا این اجازه را به دانشجویان بین المللی می دهد که اگر در زمان ارائه مدارک به دانشگاه مدرک زبان آنها حاضر نبود، فرصت بیستری برای ارائه آن داشته باشند و یا در کالج ها، بدون داشتن مدرک زبان برای پذیرش مشروط خود اقدام کنند و متقاضی میبایست قبل از ورود به دانشگاه، دوره های آماده سازی زبان را در آکادمی های وابسطه یا غیر وابسطه دانشگاه بگذراند و پس از قبولی در امتحان زبان، دوره تحصیلی خود را اغاز نماید.

مدت زمان اخذ پذیرش مشروط معمولا 3 تا 6 ماه است و باید حداقل 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باشد. متقاضی پس از دریافت پذیرش می تواند برای ویزای دانشجویی و عزیمت به کانادا اقدام کند.

مدرک زبان و نمرات مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کانادا

زبان تحصیل در کانادا انگلیسی و فرانسوی است و برای اقدام اخذ پذیرش از کالج ها و دانشگاه ها نیازمند هستید مدرک زبان خود را ارائه دهید. بهترین مدرک زبان انگلیسی برای اکثر دانشگاه ها آیلتس آکادمیک (IELTS) است، هرچند که میتوان گفت تمامی مدارک زبان مانندTOFELوCAEL وPTE  و.. مورد تایید دانشگاه ها هستند. برای دانشگاه های استان کبک بهتر است مدرک زبان فرانسه ارائه دهید.

نمراتی که نیاز دارید:
برای پذیرش در کالج ها مجموع نمره (overall) 6 آیلتس آکادمیک
برای مقطع کارشناسی مجموع نمره 6 آیلتس آکادمیک به بالا
در مقطع کارشناسی ارشد مجموع نمره 6.5 آیلتس آکادمیک به بالا
برای مقطع دکتری مجموع نمره 7 آیلتس آکادمیک به بالا
تافل (اینترنتی) مورد نیاز برای دانشگاه های مطرح کانادا عموما نمره بین 86 تا 90

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای تحصیلی

برای کلیه متقاضیان (دانش آموزان و دانشجویان)

 • پاسپورت جدید و معتبر
 • ترجمه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • یک قطعه عکس جدید رنگی پشت زمینه سفید
 • تکمیل فرم فارسی مشخصات فردی متقاضی درخواست ویزا
 • تکمیل فرم فارسی اطلاعات خانوادگی
 • گردش حساب بانکی حداقل 4 ماهه اخیر که نشان دهنده مجموع مبلغ شهریه سال اول تحصیل و هزینه زندگی سال اول باشد (نامه باید به زبان انگلیسی و با سربرگ و مهر برجسته بانک باشد)

برای دانش آموزان

 • رضایت نامه کتبی والدین برای خروج فرزندان زیر 18 سال
 • ترجمه کارنامه سه سال آخر تحصیلی دانش آموز

برای دانشجویان

 • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی کسب شده دانشجو
 • ریز نمرات تمامی مدارک (دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس)
 • مدرک زبان
 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه یا SOP
 • حداقل تعداد دو توصیه نامه از اساتید یا Recommendation Letter
 • در صورت وجود، مقاله یا پروپوزال

مدت زمان اخذ ویزای دانشجویی

سایت رسمی مهاجرت کانادا هر هفته مدت زمان تقریبی انواع ویزاها را اعلام می کند. بازه زمانی برای ویزاهای تحصیلی بین کشورهای مختلف متفاوت است. بسته به شلوغ یا خلوت بودن اداره مهاجرت مدت زمان روند بررسی پرونده ها متغییر است. عموما این بازه برای ایرانیان 60 تا 100 روز کاری پس از انگشت نگاری است. این اعداد تقریبی هستند و اگر مدت زمان اخذ ویزایتان طولانی تر شد نگران نباشید، گاهی ممکن است بررسی پرونده تا 6 ماه هم زمان ببرد.

البته توصیه میشود هرچه زودتر برای انجام کارهای اداری پذیرش و ویزا اقدام کنید. بهترین زمان برای شروع کار روند اخذ پذیرش تا ویزا یکسال زودتر از ترم دلخواه است، اما اگر نتوانستید یکسال زوتر آغاز کنید، نهایت یک ترم قبل تر از ترمی که قصد ورود به دانشگاه را دارید اقدام کنید تا با تاخیر وارد نشوید.


با مشاوره با کارشناسان ما می توانید با توجه به شرایط سنی، تحصیلی، مالی، سطح زبان و.. خودتان بهترین تصمیم را بگیرید. شرکت ما با بیش از سالها تجربه و مشاورین و متخصصین داخل و خارج کشور آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *