معرفی ایالت اکلاهما آمریکا

ایالت اکلاهما آمریکا

معرفی ایالت اکلاهما آمریکا

معرفی ایالت اکلاهما آمریکا

در ادامه آشنایی با ایالات متحده اینبار به سراغ معرفی ایالت اکلاهما آمریکا رفته ایم.

ایالت اکلاهما آمریکا
ایالت اکلاهما آمریکا

اکلاهما

اکلاهما از ایالت‌های آمریکا است که پایتخت و شهر مهم آن اکلاهما سیتی، و شهر مهم دیگر آن تولسا است. اکلاهما گاهی نیز به ویژه از نظر فرهنگی، از ایالت‌های غرب میانه آمریکا به‌شمار می‌رود.

جغرافیا

اوکلاهما بزرگترین ایالات در ایالات متحده است که مساحتی معادل 69،899 مایل مربع (181،040 کیلومتر مربع)، 68،595 مایل مربع (177،660 کیلومتر مربع) زمین و 1،304 مایل مربع (3،380 کیلومتر مربع) آب را پوشش می دهد.

اقتصاد

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۱۷۳٬۱۴۶ میلیارد دلار داشت، که بیش از تولید ناخالص داخلی کشور قطر (۱۷۲٬۹۸۲ میلیارد دلار) بود.

آب و هوا

اوکلاهما در یک منطقه نیمه گرمسیر مرطوب است. اوکلاهما نهفته در یک منطقه ای بین آب و هوای قاره ای مرطوب به شمال، آب و هوای نیمه خشک به غرب و آب و هوای نیمه گرمسیر مرطوب در بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی کشور قرار گرفته است. اکثر وسعت این ایالت در ناحیه طوفان تورنادو است که با تعامل مکرر بین هوای سرد و خشک از کانادا، گرم به هوای داغ و خشک از مکزیک و جنوب غربی ایالات متحده و هوای مرطوب گرم از خلیج مکزیک بوجود می آید. تعاملات بین این سه جریان هوا مخالف، آب و هوای شدید (رعد و برق شدید، باد و بارانهای شدید، گرگ و گردبادهای بزرگ) را با فرکانس تقریبا غیر قابل مشاهده در هر جای دیگری در سیاره زمین ایجاد می کند. به طور متوسط ​​62 تورنتا در هر سال به این ایالت هجوم می برد؛ یکی از بالاترین نرخ ها در جهان است.

مراکز علمی و دانشگاه ها

  • دانشگاه اکلاهما
  • مرکز علوم درمانی دانشگاه اکلاهما
  • دانشگاه ایالتی اکلاهما
  • دانشگاه اکلاهمای مرکزی

لینک های مرتبط:

مهاجرت به ایتالیا |مهاجرت به گرجستان | مهاجرت به کانادا | مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

لطفا با ما (کارپردازان عرصه اسکان )تماس حاصل کنید تا در اموری که می خواهید شما را یاری نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *